Ana Sayfa / Hizmetler / Kontrol, İzleme ve İtirazlar

Kontrol, İzleme ve İtirazlar

ENDÜSTRİYEL TASARIM KONTROL / İZLEME

Tasarımınızı Huken Korumanın Tek Yolu Endüstriyel Tasarım Tescilidir.

Fakat Endüstriyel Tasarım Koruması İçin Tescil Tek Başına Yeterli Değildir Çünkü Endüstriyel Tasarım Başvurularında yenilik incelemesi yapılmadığından aynı veya benzer başvuruların tescili mümkün olmaktadır.

Endüstriyel Tasarım Sahibi Benzer / Taklit başvurulara Tasarım Bülteni / Yayını Sırasında İtiraz Etmez İse Benzer / Taklit başvuru Tescil Edilir.

Firmamız kuruluşun bugüne Tescilli Endüstriyel Tasarımların Benzer / Taklit başvurular Karşısında Tam Bir Güvencede Olması İçin Takip Hizmetinden Yararlanmak İsteyen Müşterileri İçin İzleme Ve Kontrol Hizmeti vermektedir.

TPE KARARINA İTİRAZ

Türk Patent Enstitüsünün Endüstriyel Tasarım Tescil İşlemleri esnasında verdiği kararlara karşı TPE nezdinde itirazda bulunma hakkı vardır.

TPE’NİN Kararlarına karşı itirazda bulunmakta hukuksal menfaati olanlar Marka Patent Vekilleri vasıtasıyla itirazda bulunabilinirler.

TPE Nezdinde en fazla itiraza maruz kalan kararlar Endüstriyel Tasarım tescilinin ret veya kabulü üzerine verilen kararlardır.

TPE Yeniden İnceleme ve Değerlendirme Kurulu’nun nihai kararına karşı, kararın tebliğinden itibaren 2 ay içersinde Ankara Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesinde dava açılabilinir Bu davaya uygulamada TPE Kararının İptalli Davası denilmektedir.

TPE’NİN nihai kararlarına karşı açılacak davalarda ancak Avukatlar vekâlet alabilirler, Marka ve Patent Vekillerinin yetkisi ancak TPE nezdindedir.

Mahkemede ileri sürülecek itiraz ve/veya savunmalar TPE Nezdinde yapılan İtirazla sınırlıdır aksi takdirde mahkeme tarafından dikkate alınmaz bu nedenle TPE’DE yapılacak itirazların geniş kapsamlı, ayrıntılı olmasında ve itirazların MARKA ve PATENT VEKİLİ AVUKATLAR tarafından yapılması önem taşır.

TPE nezdinde faaliyet gösteren Marka ve Patent Vekillerinin önemli bir kısmı hukukçu değildir dolayısıyla hukuk eğitimleri ve bilgileri bulunmamaktadır Hatta birçok Patent Firmasının bünyesinde Avukat bulunmamaktadır Dolayısıyla yapılan itirazlar hukuki bakımdan sığ hatta hatalı olmaktadır.

Firmamız konusunda Uzman Hukukçular/Avukatlar Ve Marka-Patent Vekilleriyle TPE kararlarına itiraz hizmeti vermektedir.

YAYINLANAN ENDÜSTRİYEL TASARIM BAŞVURUSUNA İTİRAZ

TPE yapılan Endüstriyel Tasarım başvurularını şekli açıdan uygun görürse üçüncü kişilerin görüş ve itirazı için her ay yayınladığı Tasarım Bülteninde ilan eder, İlan süresi 6 aydır.

İlgili ilanlara belirtilen askı süresi içersinde itirazda bulunma hakkı vardır.

İtirazlar daha ziyade yenilik ve ayırt edicilik kriterlerine aykırılıktan olmaktadır.

Firmamız konusunda Uzman Hukukçular/Avukatlar Ve Marka-Patent Vekilleriyle tasarım başvuru yayınına itiraz hizmeti vermektedir.

teknopatent.com Eti Mah. Birecik Sok. Gazi İş Merkezi No: 1 K: 5 D: 59 Maltepe Çankaya Ankara • Tel: 0(312) 911 24 24 • Faks: 0(312) 911 24 22

• www.teknopatent.com • info@teknopatent.com